Odwiedza nas 145 gości oraz 0 użytkowników.
Od 90 lat myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim podejmują działania na rzecz poprawy stanu przyrody w Polsce. Edukacja ekologiczna społeczeństwa, programy przywracania i wzmacniania naturalnych ostoi zwierzyny, zwalczanie kłusownictwa to tylko niektóre ważne osiągnięcia krajowego łowiectwa.
Gospodarka łowiecka w Polsce prowadzona jest na zasadach określonych przez ustawę Prawo Łowieckie z 1995 roku. Łowiectwo, jako element ochrony środowiska przyrodniczego, to ochrona zwierząt łownych, gospodarowanie ich zasobami zgodnie z regułami ekologii oraz zasadami racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej. W Polsce pierwsze zrzeszenia myśliwych powstały w XIX wieku. W 1923 roku w Warszawie utworzono Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich, który w 1929 przekształcił się w Polski Związek Stowarzyszeń Łowieckich, a następnie w 1936 roku przyjął nazwę Polski Związek Łowiecki.
Polski Związek Łowiecki to ponad 114 tys. członków, 2500 kół łowieckich dzierżawiących 4766 obwodów łowieckich. To także ośrodki hodowli zwierzyny - jest ich 28. Polscy myśliwi zrzeszeni w związku mają ogromne zasługi w krzewieniu i rozwoju tradycji oraz etyki łowieckiej. Angażują się w różne działania związane z ochroną przyrody i środowiska naturalnego. Między innymi pracowali i nadal pracują na rzecz restytucji zagrożonych gatunków zwierząt takich jak: żubr, łoś, bóbr i sokół wędrowny. Prowadzą także działania edukacyjne.
Polski Związek Łowiecki jest jednym z założycieli oraz członkiem Międzynarodowej Rady Łowiectwa i Ochrony Zwierzyny CIC (Council International de la Chasse et de la Conservation du Gibier), której kongresy odbywały się także w Polsce i to trzykrotnie. Od 1994 roku Polska jest członkiem Federacji Związków Łowieckich Krajów EWG – FACE (Federation des Associations des Chasseurs de la C.E.E.) pełniącej rolę organu doradczego Parlamentu Europejskiego w zakresie łowiectwa i ochrony zwierzyny. (http://mos.gov.pl/artykul/7_20424.html)
Obchody jubileuszowe Ciechanowskiego Okręgu Łowieckiego odbędą się 9 listopada w kościele Kapelana Okręgowego w Malużynie. Uroczystości Jubileuszowe zakończą się wspólną modlitwą za zmarłych myśliwych, leśników i żołnierzy – przy mogile „Poległy za Ojczyznę” na cmentarzu parafialnym.
Serdecznie zapraszam !
Życzę wszystkim myśliwym dalszych owocnych działań na rzecz polskiej przyrody i pozdrawiam tradycyjnym myśliwskim pozdrowieniem
Darz Bór
Kapelan Ciechanowskiego Okręgu Łowieckiego
Ks.Krzysztof Kozłowski